Włoski dziennikarz obraża Polskę: “Auschwitz w bardzo katolickiej Polsce”

Włoski dziennikarz Enrico Mentana stwierdził, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Polska ambasada w sprawie interweniowała .

Szef programów informacyjnych w stacji telewizyjnej La7 Enrico Metana nawiązując do głośnej we Włoszech sprawy wolontariuszki (Silvia Romano), uwolnionej w Somalii po blisko 18 miesiącach niewoli, która jak się okazało w czasie niewoli przeszła na islam, skrytykował na Facebooku tych, którzy powrót Romano porównali do powrotu z obozu Auschwitz i pytali, czy ktoś słyszał o Żydzie „nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS”.

Mentana o obozie Auschwitz, który „znajdował się w bardzo katolickiej Polsce” spotkały się ze odpowiedzią Ambasady RP we Włoszech. Takie sugestie uznała za „głęboko błędne” i „nieusprawiedliwione”.

Mentana napisał w mediach społecznościowych:

„Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym”.

Polska ambasada we Włoszech na Facebooku wyraziła zdumienie, napisałaż, e dziennikarz dotykając tak tematów powinien zachować ostrożność.

A seguito delle parole del direttore Enrico Mentana riteniamo doveroso sottolineare che affrontando temi così complessi…

Gepostet von Ambasciata della Repubblica di Polonia a Roma am Montag, 11. Mai 2020

„To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów… A zatem każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione”, podkreślono w języku włoskim.

Ten atak jest szczególnie nieprzyjemny, ponieważ dotyczy Warszawy w sprawie, która od dziesięcioleci reprezentuje cierń w boku i źródło pomówień. Uczciwi historycy, tacy jak Timothy Garton Ash, są w rzeczywistości pierwszymi, którzy uznają, że wyrażenie „polskie obozy zagłady” w większości oznacza próbę utrwalenia stereotypów wobec narodu uważanego za ultra-katolika, szowinistycznego i antysemickiego.

Ta czarna legenda wydaje się zatem szczególnie droga komentatorom, którzy czynią judaizm formą tożsamości, zapominając, że większość tak zwanych „Sprawiedliwych wśród narodów” jest… polscy katolicy.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.