Site icon totalitarismo.blog

Włoski dziennikarz obraża Polskę: “Auschwitz w bardzo katolickiej Polsce”

Włoski dziennikarz Enrico Mentana stwierdził, że „obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce”. Polska ambasada w sprawie interweniowała .

Szef programów informacyjnych w stacji telewizyjnej La7 Enrico Metana nawiązując do głośnej we Włoszech sprawy wolontariuszki (Silvia Romano), uwolnionej w Somalii po blisko 18 miesiącach niewoli, która jak się okazało w czasie niewoli przeszła na islam, skrytykował na Facebooku tych, którzy powrót Romano porównali do powrotu z obozu Auschwitz i pytali, czy ktoś słyszał o Żydzie „nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS”.

Mentana o obozie Auschwitz, który „znajdował się w bardzo katolickiej Polsce” spotkały się ze odpowiedzią Ambasady RP we Włoszech. Takie sugestie uznała za „głęboko błędne” i „nieusprawiedliwione”.

Mentana napisał w mediach społecznościowych:

„Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym”.

Polska ambasada we Włoszech na Facebooku wyraziła zdumienie, napisałaż, e dziennikarz dotykając tak tematów powinien zachować ostrożność.

„To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów… A zatem każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione”, podkreślono w języku włoskim.

Ten atak jest szczególnie nieprzyjemny, ponieważ dotyczy Warszawy w sprawie, która od dziesięcioleci reprezentuje cierń w boku i źródło pomówień. Uczciwi historycy, tacy jak Timothy Garton Ash, są w rzeczywistości pierwszymi, którzy uznają, że wyrażenie „polskie obozy zagłady” w większości oznacza próbę utrwalenia stereotypów wobec narodu uważanego za ultra-katolika, szowinistycznego i antysemickiego.

Ta czarna legenda wydaje się zatem szczególnie droga komentatorom, którzy czynią judaizm formą tożsamości, zapominając, że większość tak zwanych „Sprawiedliwych wśród narodów” jest… polscy katolicy.

Exit mobile version